Skóra, która jest zdrowa i zadbana, charakteryzuje się wysokim poziomem nawilżenia, gładkością oraz jednolitością odcienia. Jednak upływający czas i czynniki środowiskowe mogą spowodować, że stan skóry się pogarsza. Do tego dochodzi osłabienie syntezy kolagenu i elastyny – białek zapewniających skórze sprężystość oraz elastyczność. Te procesy fizjologiczne powodują utratę napięcia skóry, co w rezultacie prowadzi do powstawania zmarszczek. Jak ujędrnić skórę w domu? Czy istnieją zabiegi na ujędrnienie skóry?
Jak ujędrnić skórę?
Skóra, która traci swoją sprężystość i jędrność, to najczęstszy objaw starzenia się. Do jej utrzymania potrzebne są włókna kolagenu i elastyny, które tworzą sieć w skórze stanowiąc podporę dla jej gładkości i elastyczności. Utrata jednolitego koloru skóry oraz zmniejszenie jej napięcia jest spowodowane zaburzeniami biologicznymi prowadzącymi do spowolnienia syntezy nowych
włókien. Aby skutecznie walczyć ze starzeniem się skóry, należy odpowiednio nią zadbać – od zewnątrz oraz od środka. Ważne jest przede wszystkim utrzymanie prawidłowej wilgotności oraz stymulacja produkcji kolagenu i elastyny poprzez różnorodne zabiegi pielęgnacyjne.
Przyczyny braku jędrności skóry
Występowanie problemów skórnych może mieć wiele przyczyn. Skóra jest bardzo wrażliwa na zmiany wagi, szczególnie na gwałtowne tycie i chudnięcie, które osłabiają jej strukturę. Promieniowanie ultrafioletowe, wolne rodniki i zanieczyszczenia środowiskowe są także odpowiedzialne za osłabienie skóry.
Do tego dochodzi niewłaściwy sposób odżywiania się, brak aktywności fizycznej oraz długotrwałe siedzenie – wszystkie czynniki mają negatywny wpływ na nasze ciało i skutkują powstaniem problemów ze skórą. Aby temu zapobiec, należy stosować regularną aktywność fizyczną oraz unikać substancji toksycznych i promieniowania UV. Dzięki temu poprawimy krążenie krwi i dotlenimy organizm, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie oraz jakość skóry.
Jak przywrócić jędrność skóry za pomocą pielęgnacji?
Skóra, która utraciła jędrność i elastyczność, wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby przywrócić jej odpowiedni poziom jędrności i sprężystości, a także pozbyć się zmarszczek, należy stosować odpowiednie kosmetyki. Preparaty te powinny zarówno pobudzać skórę do produkcji kolagenu i elastyny oraz skutecznie ją napinać, wygładzać i nawilżać.
Co więcej warto raz na jakiś czas wykonać peeling lub masaż szczoteczką do ciała – takie zabiegi poprawią ukrwienie skóry, a tym samym bardziej pobudzają ją do regeneracji. Zanim jednak wykonasz peeling lub szczotkowanie ciała, warto dowiedzieć się, jaki rodzaj tego zabiegu będzie dla Ciebie odpowiedni – aby ułatwić Ci to zadanie przygotowaliśmy poradnik o różnych rodzajach peelingu i ich zastosowaniu.
Codzienny rytuał pielęgnacji skóry pomoże Ci wygładzić, ujędrnić i zmiękczyć skórę. Zacznij od szczotkowania na sucho, aby zbudować strukturę, usunąć toksyny i nadmiar płynu, a także poprawić kształt ciała w strategicznych miejscach.
Możesz także wykonywać raz w tygodniu masaż bańkami chińskimi, szczególnie jeśli masz problem z żylakami lub naczynkami. Przy okazji nakładania antycellulitowego serum rano i ujędrniającego balsamu wieczorem możesz masować swoje ciało dłońmi zawsze zgodnie z kierunkiem od stóp do góry i do „węzłów chłonnych”. W ten sposób w ciągu miesiąca po prostu utworzysz sobie nowy nawyk – codziennymi rytuałami pielęgnacyjnymi.
Jędrna skóra dzięki zabiegom
Profesjonalna pomoc w poprawieniu jędrności skóry może być uzyskana dzięki różnym zabiegom, które oferuje się w specjalnie do tego przystosowanych gabinetach.
- Masaż klasyczny, uzupełniony olejkami ujędrniającymi, pobudza syntezę kolagenu i odzyskuje elastyczność. Ciekawym rozwiązaniem jest mezoterapia – iniekcje substancji aktywnej w głąb skóry, która zapewnia jej lepsze napięcie i jędrność.
- Dodatkowo można stosować elektrostymulację – przesłanie do skóry słabych impulsów, aby poprawić mięśnie i je napinać oraz fale radiowe RF, które wpływają na elastyczność tkanek skórnych. Minimalna ilość powtarzanych zabiegów zależy od metody, jednak czasem trzeba ich przeprowadzić nawet 10 lub więcej – co tydzień lub czasem częściej
- Mezoterapia to zabieg polecany osobom, które są odważne w walce z procesami starzenia się skóry. Poprzez precyzyjne iniekcje umożliwiony jest dostarczanie substancji czynnej do głębszych warstw skóry, co przyczynia się do wygładzenia skóry i poprawy jej jędrności. Sposób ten pomaga zachować naturalny blask i młodszy wygląd przez dłuższy czas. Jest to bezinwazyjna metoda odmładzania, która może być dopasowana do potrzeb każdego pacjenta.
- Fale radiowe są skutecznym narzędziem wspomagającym napinanie skóry i poprawę jej jędrności. Zabieg wykorzystujący radiofrekwencję RF działa podobnie do fizycznego masażu, pomagają rozluźnić tkanki, zwiększyć elastyczność skóry oraz odnowić jej wygląd. Technologia ta może przeprowadzać się nawet co tydzień i jest szczególnie polecana osobom, które dużo straciły na wadze lub po urodzeniu dziecka. W takim przypadku lekarze zalecają minimum 10 serii zabiegów, by dać skórze możliwość odpowiedniej regeneracji.
Sprawdź też: Jak ujędrnić piersi?
Jędrna skóra dzięki ruchowi
Codzienna aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jędrność skóry. Rzucenie się na głęboką wodę i rozpoczęcie regularnych ćwiczeń może być jednak zbyt szokujące dla osób, które do tej pory nie miały styczności ze sportem.
Na szczęście istnieje prostsze rozwiązanie – wystarczy zainstalować aplikację mierzącą ilość kroków i chodzić codziennie na spacer. Taka forma ruchu bardzo pozytywnie wpłynie na stan skóry, nawet jeśli będzie to tylko kilka minut dziennie. Regularne spacery dodatkowo odciągną od problemów, przeniosą na łono natury i pozytywnie wpłyniemy na swoje samopoczucie.
Nie ulega wątpliwości, że regularne pokonywanie 10 tysięcy kroków dziennie ma same pozytywne skutki dla naszego organizmu.
Aktywność ta jest najbardziej widoczna w postaci spaceru, który zazwyczaj trwa około 2 godzin. Niemniej jednak, ważne jest również by zachować aktywność fizyczną przez cały dzień – odejście od biurka czy rozciągnięcie się to tylko nieliczne przykłady tego, jak możemy dbać o swoje zdrowie i dobrze się czuć. Możesz także wykorzystać specjalnie opracowane systemy liczenia kroków. Pozwoli to mierzyć postępy i dostosować cel do Twoich potrzeb i możliwości.
Joga może być świetnym sposobem na poprawę jakości powietrza w dużych miastach. Przed rozpoczęciem treningu należy uważnie przyjrzeć się dostępnym rodzajom jogi, ponieważ każdy z nich zapewnia inne korzyści. Joga Iyengara ma wiele do zaoferowania początkującym – rozciąga ciało, wysmukla nogi i ramiona, wydłuża kręgosłup i otwiera klatkę piersiową. Poprawia to postawę, co może sprawić, że będziemy czuć się młodsi i atrakcyjniejsi.
Sprawdź też: Obwisłe pośladki