Medycyna estetyczna obejmuje szeroki zakres usług, oferujących skuteczne sposoby poprawienia wyglądu. Wśród dostępnych zabiegów możemy wymienić m.in. korektę powiek, modelowanie twarzy przy pomocy wypełniaczy, korekcję zmarszczek toksyną botulinową, nici liftingujące oraz mezoterapię. Umożliwia odmłodzenie skóry i usuwanie oznak starzenia się, a także poprawienie proporcji twarzy czy redukcję niedoskonałości. Jakie zabiegi są dostępne? Czy każdy może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna
Rynek medycyny estetycznej cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co skutkuje powstawaniem punktów, w których usługi świadczy osoba bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia. Niestety, takie rozwiązanie może przynieść nieoczekiwane i bolesne konsekwencje. Decydując się na zabieg medycyny estetycznej, warto postawić na specjalistę – lekarza lub chirurga plastycznego. Dzięki temu mamy pewność, że będzie on poprzedzony dokładnym badaniem i wykonany zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz nowoczesną aparatura – dzięki czemu skuteczność jest gwarantowana.
Medycyna estetyczna – czym się zajmuje?
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który skupia się na poprawianiu jakości życia pacjentów, a nie na ratowaniu ich zdrowia i leczeniu chorób. Wykonywane są one poprzez przebicie bariery skórnej igłami lub kaniulami. Do najpopularniejszych zabiegów tego typu medycyny należą usuwanie zmarszczek, modelowanie ust, redukcja cellulitu czy usuwanie włókniaków i blizn.
Lekarze mogą też wykonać zabiegi takie jak lifting twarzy lub określonych części ciała czy lipoliza iniekcyjna (polegająca na wstrzykiwaniu preparatów mających pomagać usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej). Dzięki tym specjalistycznym technikom istnieje możliwość odmłodzenia twarzy i całego ciała oraz sprostania oczekiwaniom estetycznym pacjenta.
Różnice pomiędzy kosmetyczką a kosmetologiem
Ryzyko wystąpienia powikłań podczas zabiegów medycyny estetycznej znacznie wzrasta, jeśli wykonują je osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji. Przykładem takich osób są kosmetyczki oraz kosmetolodzy, którzy nie mają uprawnień do udzielania świadczeń medycznych.
Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. dotyczącego podstaw programowych kształcenia w zawodzie (Dz. U. z dnia 17 lutego 2012 r.), obowiązek kosmetyczek ogranicza się jedynie do stosowania procedur pielęgnacyjnych, upiększających i porad dotyczących zachowawczej oraz dekoracyjnej pielęgnacji skóry. Natomiast osoba posiadająca tytuł magistra na kierunku „kosmetologia” określana jest mianem kosmetologa.
Sprawdź też: Masaż próżniowy – efekty
Kto wykonuje zabiegi?
W ostatnim czasie liczba specjalistów zajmujących się medycyną estetyczną znacznie wzrosła, jednak nie wszystkie osoby, które wykonują tego typu zabiegi, posiadają odpowiednie do tego uprawnienia i przygotowanie. Zazwyczaj są to kosmetyczki i kosmetolodzy.
Medycyna estetyczna jest uważana za dziedzinę świadczeń zdrowotnych i tylko lekarze, którzy odpowiednio przeszli szkolenia i ukończyli specjalne szkoły, powinni je wykonywać. Aby udowodnić swoje umiejętności i poziom przygotowania, muszą uzyskać certyfikat potwierdzający ich kwalifikacje.
Sprawdź też : Lipolaser
Kosmetyczka nie zawsze się równa lekarzowi medycyny estetycznej
Lekarze są przeszkoleni w zakresie wstrzykiwania różnych substancji, takich jak kwas hialuronowy i toksyna botulinowa. Z tego powodu, gdy planujesz zabieg estetyczny z użyciem botoksu, upewnij się, że jest on wykonywany przez lekarza. Kosmetyczka nie ma prawa do posiadania ani stosowania toksyny botulinowej – jeśli jest to jej obecnie dostępne, oznacza to, że narusza ona prawo. Wybierając lekarza możesz mieć pewność, że otrzymasz opiekę medyczną na najwyższym poziomie oraz efektywne wykonanie zabiegu.
Dlaczego tylko lekarz?
Zabiegi medycyny estetycznej mogą przynieść wiele korzyści, ale należy pamiętać o możliwym ryzyku powikłań. Tylko lekarz może dokonać właściwej oceny stanu zdrowia i zalecić odpowiedni zabieg, a także poinformować pacjenta o ewentualnych skutkach ubocznych i składzie preparatów.
Dokładne przeanalizowanie wszelkich czynników ryzyka jest niezbędne do minimalizacji ewentualnych incydentów, takich jak reakcja alergiczna czy anafilaksja. Jakikolwiek poważniejszy problem natury medycznej musi być natychmiast zgłoszony lekarzowi i opanowany przez profesjonalistę. W takim przypadku można uniknąć poważnych konsekwencji dla zdrowia.
Sprawdź też: Kriolipoliza
Zabiegi medycyny estetycznej tylko u lekarza
Planując zabieg medycyny estetycznej, ważne jest, aby poświęcić czas na zdobycie wszelkich dostępnych informacji o lekarzu i zabiegach, których się on podejmuje. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jakiego sprzętu i preparatów używa każdy specjalista.
Ufajmy tylko tym lekarzom, do których mamy zaufanie – najlepiej jeśli są to cieszące się dobrą opinią ludzie o udokumentowanym doświadczeniu i sukcesach w dziedzinie medycyny estetycznej. Przed odwiedzeniem specjalisty przygotujmy się odpowiednio i bacznie przestrzegajmy ich zaleceń tak przed, jak i po zabiegu. Należy pamiętać, że nie ma uniwersalnego rozwiązania dla każdego pacjenta – ważna jest indywidualna diagnoza lekarza oraz jego kwalifikacje i umiejętności.
Sprawdź też: SoonQueen